carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Kupujesz samochód na firmę
Samochody

Kupujesz samochód na firmę? To musisz wiedzieć!

Wybór samochodu, który będzie służył celom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest nie lada wyzwaniem. Przedsiębiorca musi mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii.

Samochód na firmę – jaki wybrać?

Przy zakupie samochodu na firmę trzeba się kierować indywidualnymi przesłankami. Profil firmy oraz rodzaj i zakres świadczonych przez nią usług mają w tym kontekście niebagatelne znaczenie. Mając na względzie sposób finansowania, trzeba zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie nabycie nowego pojazdu, czy też używanego. Salon Auto Plaza oferuje klientom biznesowym ciekawą opcję w postaci specjalnego programu umożliwiającego stworzenie floty w oparciu o samochody marki Ford. Warto sprawdzać tego typu oferty, ponieważ mogą przynieść firmie szereg wymiernych korzyści. Poza tym w popularne modele znanych marek opłaca się inwestować z racji na części samochodowe – Ford to marka, która akurat w tym obszarze nie przysparza kierowcom większych problemów, ponieważ części do samochodów tego producenta są łatwo dostępne.

Samochód na firmę – maksymalny koszt

Przedsiębiorca ma wolną rękę w kwestii wyboru samochodu na firmę. Powinien jednak pamiętać o tym, że wartość pojazdu przekłada się na sposób rozliczania kosztów. Odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu jedynie do określonej kwoty. Ponadto limity w kosztach obejmują również składki na ubezpieczenie AC. Co się natomiast tyczy ceny auta, raczej nie należy stosować ograniczonych widełek – zawsze lepiej mieć w zapasie środki, które umożliwią zakup droższego, ale sprawniejszego samochodu.

Samochód na firmę – VAT i podatek PCC

W przypadku wydatków na samochód firmowy VAT jest odliczany w wysokości 50 proc. lub 100 proc. Przy pełnym odliczeniu niezbędne jest złożenie do urzędu skarbowego VAT-26 oraz prowadzenie kilometrówki. Kupując auto na firmę od osoby prywatnej, przedsiębiorca musi zapłacić podatek PCC (od czynności cywilnoprawnej) – ma na to 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.