carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

sportowe hondy
Samochody

Jak powstawały sportowe hondy?

Auta marki Honda pojawiły się na ulicach w roku 1948. Na początku swej działalności marka ta skupiała się na produkcji wysokiej jakości silników oraz części mechanicznych. Ponad 70 lat później na ulicach polskich miast spotkać sportowe Hondy, które przyciągają wzrok gapiów.

Początki Hondy

Firma ta na początku zajmowała się przede wszystkim produkcją motocykli, spośród których warto wymienić model Dream D-Type, który pojawił się na rynkach zachodnich i japońskim w roku 1949. Charakteryzował go mały silnik pojemności 93cm2 i mocy 3KM. Jak wiadomo pierwsze lata działalności nie były łatwe dla tej firmy. Koniec lat czterdziestych w Japonii to czas walki ze skutkami dopiero co zakończonej Drugiej Wojny Światowej. Dopiero na początku lat 50. czyli wtedy gdy Japonia przeżywała rozwój gospodarczy, zaczęły powstawać nowe fabryki, które produkowały więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
To właśnie wtedy marka Honda zaangażowała się jeszcze bardziej w sporty motorowe. W 1958 roku otworzono pierwszy oddział firmy w Stanach Zjednoczonych a już rok później wypuszczono na tamtejszy rynek pierwszy motocykl czyli C100 CuperCub. Co ciekawe na całym świecie sprzedano łącznie aż 50 milinów egzemplarzy tego motocykla.

Pierwsze auta Hondy

Honda w latach 50. zaczęła być światowym liderem produkcji jednośladów, jednakże to nie wystarczyło ambitnemu właścicielowi firmy, który przez całe życie marzył o wyprodukowaniu samochodu. Marzenie właściciela spełniło się w roku 1960, kiedy to pojawił się zaprojektowany i stworzony przez markę pierwszy prototyp. Już trzy lata później czyli w roku 1963, na japońskich drogach pojawił się pierwszy samochód sygnowany logiem Hondy czyli półciężarówka T360. Kilka lat później Honda zaprezentowała na tokijskich targach motoryzacyjnych dwa modele samochodów, czyli S360 i S500. To dwa sportowe auta, które charakteryzowało to, że miały bardzo dużą moc przy wysokich obrotach.
lał rozpędzić samochód do 145 km/h.

Współczesne sportowe Hondy

Warto nadmienić, że prawdziwym przełomem w historii Hondy oraz światowej motoryzacji było pojawienie się na rynku Hondy NSX, która powstała w roku 1990. Było to pierwsze prawdziwie sportowe auto tej marki, które miało centralnie umieszczony silnik. Co ciekawe był to pierwszy samochód, które nadwozie wykonano z aluminium. Lata 90. to czas, kiedy Honda systematycznie rozbudowywała swoją sieć w Europie. To wtedy pojawiły się takie klasyczne modele jak CR-V, FR-V czy miejska Honda Jazz. Obecnie na ulicach najczęściej można spotkać kompaktowy model czyli CR-Z, który jest samochodem hybrydowym.
W roku 2015 Honda wprowadziła do produkcji nowe auto czyli S660, który nawiązuje do modelu Beat, czyli małego auta produkowanego a latach dziewięćdziesiątych. Jest to samochód, który charakteryzuje się niewielką pojemnością silnika, który jest dodatkowo turbodoładowany.
Co ciekawe na rynkach zachodnich pojawił się również następca modelu S2000, który wyposażony jest w dwulitrowy doładowany silnik o mocy aż 350 koni mechanicznych oraz napędem na tyle koła.