carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

nr vin w dowodzie
Samochody

Czy zawsze znajdziemy nr vin w dowodzie?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number jest unikatowym numerem nadawanym od lat osiemdziesiątych wszystkim pojazdom. Każdy samochód osobowy, ciężarowy, a także motocykl lub motorower posiada takie oznaczenie. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja i odczytanie podstawowych informacji o używanej jednostce. Warto podkreślić, że numer ten jest indywidualny i niepowtarzalny – nie ma możliwości, aby takie samo oznaczenie dotyczyło dwóch lub więcej pojazdów.

Jakie informacje można odczytać z numeru VIN?

Numer VIN składa się zarówno z cyfr, jak i liter – łącznie to zawsze ciąg 17 znaków. Pierwsze symbole pozwalają odczytać kraj oraz nazwę producenta pojazdu. Ciąg kolejnych znaków to informacje dotyczące danego modelu, takie jak jego seria, standard wyposażenia, rodzaj nadwozia oraz silnika. Pozostałe litery i cyfry to numer seryjny auta lub motocykla.

Nr VIN w dowodzie – gdzie go można jeszcze znaleźć?

Najszybciej numer VIN można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Pole z tym numerem oznaczone jest literą E i musi być wypełnione, aby dokument był ważny. W przypadku zakupu auta używanego warto upewnić się, czy nr VIN w dowodzie jest zgodny z numerem wybitym na poszczególnych elementach samochodu. W większości modeli oznaczenie widoczne jest na przedniej szybie, w jej dolnym rogu od strony kierowcy. Numer ten powtórzony jest również na poszczególnych częściach nadwozia. Jego lokalizacja zależy od modelu – najczęściej wyryty jest na słupku bocznym po stronie kierującego, obok naklejki zawierającej dane techniczne pojazdu. Często oznaczenie to znajduje się również u dołu przednich foteli, pod dywanikiem lub w okolicy prawego przedniego nadkola. Niektóre marki samochodów, takie jak BMW oraz Volvo umieszczają numer VIN w przegrodzie czołowej auta.

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przed zakupem pojazdu?

Sprawdzenie numeru VIN jest szczególnie ważne w przypadku kupna używanego samochodu. Pozwala poznać historię danego pojazdu, jego zarejestrowanych napraw oraz ewentualnych wypadków, w których brał udział. Oznaczenie to umożliwia również sprawdzenie czy auto lub motocykl nie jest kradziony. Istnieje wiele serwisów oferujących pobranie historii pojazdów. Zwykle rekomenduje się korzystanie ze strony rządowej, dzięki której internauci uzyskają potrzebne informacje zupełnie za darmo. Każdy kupujący powinien sprawdzić także zgodność nr VIN w dowodzie rejestracyjnym z oznaczeniem umieszczonym na szybie oraz częściach nadwozia. Dzięki temu będzie miał pewność, że elementy te są oryginalne i nie były wymieniane po ewentualnej kolizji. Nr VIN pozwala również sprawdzić oryginalny przebieg auta i pozyskać raporty dotyczące zmian jego wyposażenia.

Numer VIN umożliwia dokładną i natychmiastową identyfikację każdego pojazdu poruszającego się po drodze. Wykorzystanie nr VIN w dowodzie oraz innych informacji w nim zawartych pozwala na legalne sprawdzenie historii kupowanego pojazdu, dzięki czemu potencjalny nowy właściciel ma pełną świadomość, w jakim stanie jest auto lub motocykl, którym jest zainteresowany.