carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Kupujemy lampy samochodowe: oryginały czy zamienniki?

Reflektory oraz inne rodzaje świateł zamontowanych w fabrycznie nowych pojazdach, po kilku latach bywają mocno zużyte lub ich żarówki ulegają spaleniu, co pociąga za sobą często wysoki koszt zakupu nowej.

Problem z lampami samochodowymi

Oczywiście, sama żarówka to jeszcze najmniejszy problem – w razie jej spalenia się, założenie nowej nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, natomiast jej klosz, po kilku latach przebywania w różnych warunkach atmosferycznych ulega zmatowieniu, mikro popękaniu oraz szarzeniu, co przedkłada się na gorszą emisję światła żarówki.
Te mankamenty objawiają się w nowszych modelach, w których klosze wykonane są z poliwęglanu; w modelach starszych i tych dużo starszych, klosze lamp były z wysokiej jakości szkła, które nie traciło swoich właściwości ani pod wpływem promieni słonecznych, ani tym bardziej w czasie opadów atmosferycznych.
Z tych powodów, przy okazji wymiany żarówki warto też dokładnie wyczyścić klosz lub również wymienić go na nowy.

Części samochodowe oryginalne czy zamienniki

Wielu kierowców chętnie kupuje części oryginalne, które gwarantują wysoką jakość oraz dłuższą żywotność. Sprawdza się to w samochodach stosunkowo nowych, najwyżej kilkuletnich, lecz do samochodów starszych często wystarczą dużo tańsze zamienniki, pełniące dokładnie te same funkcje co oryginały. Trudno bowiem, do samochodu wartego kilka tysięcy kupować oryginalne części, w niektórych przypadkach prawie przewyższające wartość całego samochodu.
Tego typu zamienniki najczęściej stosowane są w przypadku części wymagających nie tylko stałej kontroli, ale również częstych wymian. Dotyczy to również lamp.

Lampy samochodowe zamienniki

Zamienniki to bardziej elegancka nazwa „podróbek” części oryginalnych – produkowane są z gorszych jakościowo materiałów, mniej trwałych oraz zdecydowanie słabszych. W przypadku lamp samochodowych, zamienniki tych lamp mogą emitować słabsze światło lub jego barwa może znacznie różnić się od oryginalnego.

W przypadku zamienników może również zaistnieć inny problem, a mianowicie – nieco inne parametry mogą być przyczyną złego ustawienia wiązki światła, co skończy się oślepianiem kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
Sama żarówka również może sprawić nie lada kłopot – często zamienniki żarówek nie pasują do gniazd oryginalnych żarówek, co jest przyczyną braku zasilania reflektora lub przerwami w ciągłości światła.

Mając powyższe na uwadze, przy kupowaniu zamienników należy dokładnie porównać parametry techniczne oryginalnych lamp danego modelu oraz dostępnych zamienników. Zbyt duże różnice sprawią, że zakupiona lampa nie będzie działać prawidłowo lub całkowicie przestanie świecić.