carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

SUV do jazdy miejskiej
Samochody

SUV do jazdy miejskiej – czy to się opłaca?

SUV-y to auta, które wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z jazdą w terenie. Tymczasem tego typu samochody znakomicie radzą sobie również w miastach, o czym świadczy m.in. to, że pojawia się ich coraz więcej na miejskich drogach.

SUV w mieście – zalety

Wysokie zawieszenie oraz rozbudowane opcje napędu to kluczowe zalety SUV-ów, jakie wskazują klienci salonu Autoplaza. Kierowca siedzi znacznie wyżej niż w aucie osobowym, co zapewnia mu lepszą widoczność. Jazda po mieście jest tymczasem niezwykle specyficzna i wymaga ogromnej ostrożności z racji na korki i konieczność częstego zatrzymywania się. W SUV-ie bardzo dobrze widać, co dzieje się na drodze zarówno z przodu, jak i po bokach, dzięki czemu jest bezpieczniej. Dodatkowo auto doskonale radzi sobie z rozmaitymi przeszkodami jak koleiny czy wysokie krawężniki – znacząco spada ryzyko uszkodzenia karoserii, opony czy felgi. Nie sposób też pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii – takiej mianowicie, że SUV-y są przestronne i wygodne. To zdaje egzamin nie tylko na dłuższych trasach, ale i podczas stania w korkach. Z drugiej strony trzeba brać poprawkę na to, że SUV-a nie jest tak łatwo zaparkować na ulicy jak np. kompaktowy samochód, ponieważ zajmuje więcej miejsca.

SUV do jazdy miejskiej – jaki model?

SUV-y stanowią obecnie istotny element oferty koncernów motoryzacyjnych, w związku z czym wybór w tym zakresie jest naprawdę bogaty. Wielu kierowców decyduje się na zakup używanego egzemplarza. Decydujące znaczenie mają tu względy finansowe – pojazd z rynku wtórnego jest nieco tańszy niż prosto z salonu, a należy pamiętać, że nie są to najtańsze samochody. Do modeli cieszących się dużą popularnością zaliczają się m.in.: Ford Kuga, Hyundai Kona, Kia Stonic czy Skoda Kamiq. Poszczególne modele występują w różnych wersjach silnika – wariant jednostki napędowej ma podczas jazdy po mieście ogromne znaczenie. SUV-y palą bowiem sporo i ogólnie są autami droższymi w utrzymaniu, dlatego opłaca się poszukać egzemplarza z trochę słabszym silnikiem.