Ubezpieczenie OC to jedynie podstawa ochrony samochodu, niestety nie zawsze okazuje się wystarczające. Kradzież czy akty wandalizmu to tylko niektóre ze zdarzeń, które obejmuje Autocasco. Czemu warto zainwestować w AC? Jak wybrać najlepszą ofertę?
Polisa AC – dla kogo?
Na początku warto zaznaczyć, że polisa AC nie jest obowiązkowa, więc jej zakup jest zupełnie dobrowolny. Jednak to, że nie musimy jaj nabyć, nie oznacza, że taki wydatek byłby bezużyteczny. Warto wiedzieć, kto najbardziej skorzysta na tym ubezpieczeniu. Jeżeli nasze auto jest:
- nowe;
- popularnej marki;
- wartościowe;
- często użytkowane;
- parkowane w niestrzeżonych miejscach,
dobrym krokiem okazuje się zainwestowanie w Autocasco. Tym samym, właścicielom pojazdów spełniających te kryteria znacznie łatwiej będzie znaleźć to ubezpieczenie, w odróżnieniu od posiadaczy starszych aut lub tych z kierownicą po prawej stronie, którym towarzystwa nie są zbyt skłonne do udzielenia takich propozycji.
Korzyści z ubezpieczenia AC
Za korzyści płynące z zakupu polisy AC nie zapłacimy wysokich kwot. Często spotkamy się również z ofertami ubezpieczycieli, gdzie przy wyborze pakietu OC+AC uzyskamy znaczne zniżki. Po uwzględnieniu tego rozwiązania unikniemy rozmaitych nieprzewidzianych wydatków za niewielką opłatą. Zazwyczaj Autocasco obejmuje:
- ochronę przed szkodami wyrządzonymi samodzielnie;
- ochronę przed kradzieżą;
- ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami;
- ochronę przed dewastacją.
Rezygnacja z tego ubezpieczenia może się wydawać szansą na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem własnego pojazdu. Jest to prawdą, dopóki nasza jazda jest bezproblemowa i nie trafimy na jakąś przykrą niespodziankę w postaci dewastacji auta na niestrzeżonym parkingu czy jelenia wyskakującego nam pod koła. W takich sytuacjach polisa AC okazuje się nieocenionym zakupem.
Autocasco a jego koszt
Decydując się na Autocasco, oczekujemy, że pakiet ochrony będzie możliwie najbardziej kompleksowy, a zarazem nie wydamy fortuny na składki. Otóż koszt tej polisy nie musi być wysoki. Możemy wyróżnić kilka czynników, które wpływają na ten aspekt, czyli wartość pojazdu, zakres świadczeń, wiek i miejsce zamieszkania właściciela. Istotna jest również dotychczasowa historia ubezpieczeniowa, która może znacznie obniżyć wysokość składek. Warto pamiętać o tym, że zniżki stracimy, jeżeli dojdzie do uszkodzenia samochodu, a likwidacja szkody zostanie sfinansowana z AC. Jednak i na to jest rozwiązanie, czyli ubezpieczenie od utraty zniżek.
Kogo dotyczą niższe zniżki? Oczywiście starszych kierowców. Osoby do 25. roku życia niestety nie spotkają się ze znacznymi ulgami przy zakupie AC. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy za współwłaściciela pojazdu podadzą osobę o dłuższym stażu. Ponadto właściciele aut mieszkający w dużych miastach zapłacą więcej, gdyż przy większym natężeniu ruchu nietrudno o wypadek. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu samochodu, odwiedź na stronę: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html.