carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Opony całoroczne czy warto?

Jesień to czas, gdy temperatura się obniża, dni robią się coraz krótsze, a na ziemi leży znacznie więcej liści. Jesień to również czas, gdy wszyscy przegotowują się na przyjście zimy. Szczególnie mocno da się to zauważyć po kierowcach, którzy gremialnie ruszają jesienią do wulkanizatorów, aby zmienić swoje letnie opony na zimowe odpowiedniki. Jak się jednak okazuje, da się tego uniknąć poprzez posiadanie na kołach opon całorocznych. Czym one są i czy faktycznie warto się nimi zainteresować?

Czym są opony całoroczne?

Dlaczego tak mało kierowców dobrze znosi zmiany opona na zimowe lub też na letnie? Przede wszystkim, dlatego że wizyta u wulkanizatora to dość sporo straconego czasu, a tym bardziej pieniędzy. Nie tylko tych, które trzeba wydać na wymianę opon, lecz również tych, które wydaje się, kupując dwa komplety opon.
Jak się jednak okazuje, da się tych wszystkich nieprzyjemności dość prosto uniknąć. Wystarczy tylko mieć na kołach opony całoroczne. Czym się one charakteryzują? Każdy doskonale wie, że zima to czas, gdy opona letnia zupełnie nie radzi sobie z mniejszą przyczepnością. Co więcej, na jej brak nie pływa tylko sama śliska nawierzchnia pokryta śniegiem i lodem, lecz również niska temperatura. Z drugiej jednak strony w lecie, gdy temperatura jest zbyt wysoka, opona zimowa w zastraszającym tempie się niszczy, co sprawia, że jej używanie w wysokich temperaturach jest zupełnie nieopłacalne. I tu pojawiają się zalety i korzyści posiadania opony całorocznej, ponieważ nie tylko zapewnia ona całkiem przyzwoitą przyczepność w zimie, lecz co więcej, nie niszczy się ona w lecie.

Opony całoroczne czy warto?

Czy faktycznie warto takie całoroczne opony kupić i cieszyć się z możliwości unikania wymian pomiędzy modelami letnimi i zimowymi? Po części tak, lecz nie da się ukryć, że takie opony mają naprawdę poważne wady. O czym konkretnie mowa?
Prawdą jest, że opona całoroczna lepiej sobie radzić w zimie, niż opona letnia. Również prawdą jest to, że opona uniwersalna, wykorzystywana przez cały rok, nie niszczy się tak szybko w czasie lata, jak opona zimowa. Niestety nie jest to model opony idealny, ponieważ o każdej porze roku spisuje się znacznie gorzej, niż opony wyspecjalizowane do danych warunków pogodowych. Innymi słowy, nie może się ona równać z oponami letnimi w lecie, ani zimowymi w czasie zimy. Z tego też powodu, jeśli chce się mieć zachowane maksymalnie wysokie bezpieczeństwo o każdej porze roku, bezsprzecznie należy porzucić pomysł posiadania opon całorocznych i skupić się na dostosowaniu odpowiedniego ogumienia do panujących warunków pogodowych.