carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Białe auto
Motoryzacja

Białe auto – jak utrzymać je w czystości?

Białe auto jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z najtańszym egzemplarzem, jaki wyjeżdża z salonu samochodowego. Ówczesne samochody były pokrywane jedną, cienką warstwą lakieru, który bardzo szybko matowiał. Dzisiejsze białe lakiery, które znajdziemy na samochodach, to zupełnie inna technologia. Uwielbiane są nie tylko przez właścicieli dużych flot ze względu na łatwość oklejenia ich reklamami, ale przekonali się do nich również użytkownicy prywatnych samochodów. Biały lakier na samochodzie znów stał się modny! Zapewne przyczyniło się do tego istnienie lakieru białego perłowego, który ma niezwykły połysk i zawiera w swojej strukturze błyszczące drobinki. Nie da się jednak ukryć, że tak samo, jak ładny, jest również wymagający. Jak czyścić biały lakier na samochodzie, żeby długo utrzymać go w czystości?

Jak dbać o biały lakier na samochodzie?

Choć pokusa częstego mycia samochodu jest duża – warto to ograniczyć. Szczególnie powinno się uważać z myjniami automatycznymi, które z powodu dość ostrych szczotek i mocnej chemii mogą wpływać na ścieranie i matowienie lakieru. Przy zbyt częstym myciu będą powstawać również rysy, które z każdym kolejnym czyszczeniem staną się coraz bardziej zauważalne.

Jak zatem myć białe auto? Warto zdecydować się na myjnię ręczną i korzystać ze strumieni piany i wody, które nie uszkodzą lakieru. Jeśli myjemy białe auto w zaciszu domowego ogrodu czy garażu, możemy używać miękkich gąbek, które skutecznie zetrą brud, ale nie wpłyną na uszkodzenie lakieru.

Oczywiście niezbędne będzie używanie specyfików dedykowanych białym lakierom samochodowym. Dzięki nim możemy mieć pewność, że produkty, których używamy, są w pełni bezpieczne dla lakieru i przedłużą jego żywotność. Warstwa białego lakieru jest dość cienka w porównaniu do innych kolorów. Dlatego warto traktować go ze szczególną delikatnością. Wyjątkiem jest lakier biały perłowy, który jest grubszy nawet od klasycznych metalików.

biały lakier

Czym wyczyścić biały lakier samochodowy?

O tym, że sama woda nie jest wystarczająca do mycia samochodu, wie każdy, kto choć raz próbował umyć jakiekolwiek auto. Czym zatem czyścić biały lakier, na którym brud widoczny jest dość mocno? Jest kilka skutecznych i bezpiecznych propozycji:

  • Szampon samochodowy K2 Express Plus – bardzo bezpieczny produkt, który nadaje się zarówno do lakierów akrylowych, jak i metalizowanych. Oznacza to, że sprawdzi się zarówno na zwykłym białym samochodzie, jak i na tym, który pokryty jest trzywarstwowym lakierem perłowym o charakterystycznym połysku. Skutecznie usuwa zabrudzenia, a przy tym jest bezpieczny dla nakładanych wcześniej nabłyszczających wosków.
  • K2 Spid Wax – quickdetalier do białego lakieru, sprawdzi się doskonale, nawet jeśli chcesz bardzo szybko uzyskać efekt. Wystarczy go rozpylić na jeszcze mokry lakier i spłukać ponownie. Resztki można wytrzeć mikrowłóknową ściereczką lub zebrać ściągaczką. Efekt jest natychmiastowy, a nie wymaga dużych nakładów pracy.
  • Wosk samochodowy do białego lakieru – można go stosować właściwie po każdym umyciu auta. Będzie dbać o to, by lakier zachował swój połysk. Jednocześnie zabezpieczy jego powłokę przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które są spowodowane np. drobinkami kurzu. Trudno dostrzec je gołym okiem, jednak w dłuższej perspektywie lakier matowieje głównie dzięki nim. Wosk pomoże zachować jego piękny wygląd na dłużej.
  • SONAX – gąbka do nakładania wosku. Aby maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto używać dedykowanych do nakładania wosku przedmiotów. Dzięki gąbce nakładanie będzie płynniejsze, wosk uda się rozprowadzić szybciej i bardziej równomiernie.
biały samochód

Białe samochody znów na topie

Obserwując jeżdżące po ulicach samochody, łatwo można zauważyć, że biały kolor ponownie stał się modny. Oczywiście najpiękniej wygląda wtedy, kiedy jest czysty, jednak warto pamiętać, że nie trzeba tego robić za wszelką cenę. W pewnych warunkach pogodowych można wybaczyć samochodowi jego wygląd. Lepiej poczekać z myciem samochodu i zrobić to dobrze z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, niż co chwilę wjeżdżać nim na myjnię automatyczną. Jest ona oczywiście dobrym rozwiązaniem, ale jedynie doraźnie. Zdecydowanie lepiej zadbamy o samochód, jeśli poświęcimy mu odpowiednio dużo uwagi i użyjemy do tego dedykowanych białemu lakierowi specyfików. Szampony, woski czy akcesoria do pielęgnacji lakieru znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: pexels.com