carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chce wyjechać swoim samochodem na drogę publiczną, musi spełnić kilka bardzo istotnych z punktu widzenia prawa formalności. Musi nie tylko mieć prawo jazdy, aktualny przegląd, czy też wykupione ubezpieczenie auta, lecz również samo auto musi być właściwie wyposażone. Co jest obowiązkowe w samochodzie, a co uznawane jest jedynie za polecany dodatek?

Wyposażenie nieobowiązkowe, lecz polecane

Na samym początku rozważania na temat tego, co się powinno znaleźć w każdym poruszającym się po drogach samochodzie, najpierw warto się zastanowić nad tym, co tak właściwie jest polecane, lecz nieobowiązkowe z punktu widzenia prawa. Jak się bowiem okazuje, jest kilka takich rzeczy, które mogą nieco poprawić poziom komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy autem, lecz w przepisach te rzeczy i akcesoria nie są zawarte. O czym konkretnie mowa?
Zdecydowanie najważniejszym nieobowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest apteczka. Wiele osób uważa, że jest ona obowiązkowa, lecz jest to błąd, ponieważ kodeks o ruchu drogowych w żadnym swoim punkcie tego nie określa. Mimo jednak wszystko warto mieć apteczkę, ponieważ pomoże ona uporać się nie tylko z małymi, lecz również znacznie większymi urazami i zabezpieczyć zdrowie danej osoby do czasu przyjazdu pomocy.
Innego rodzaju niekoniecznym, lecz wskazanym rzecz w aucie dodatkiem jest kamizelka odblaskowa. Dzięki niej jest się znacznie lepiej widocznym na drodze, szczególnie po zmroku. Z tego też powodu, jeśli tylko złapie się np. gumę, koniecznie trzeba dokonywać wymiany koła w takiej właśnie kamizelce.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Co zatem zaliczane jest to tego rodzaju wyposażenia, które jest obowiązkowe i konieczni trzeba je mieć? Warto znać te elementy, ponieważ ich brak może oznaczać mandat, a w najgorszym wypadku nawet odebranie dowodu rejestracyjnego oraz odholowanie auta. O jakich zatem dodatkach do auta konkretnie mowa?
Każdy kierowca zobowiązany jest do wożenia w swoim samochodzie trójkąta ostrzegawczego. Jego brak może oznaczać nawet 500 złotych mandatu. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o gaśnice, która co bardzo ważne, musi posiadać aktualną datę ważności, ponieważ jej przekroczenie wiązać się jednoznacznie będzie z nieposiadaniem je w samochodzie. A to jak łatwo się domyślić, oznacza uszczuplenie portfela o 500 złotych.

Podsumowanie

Jak więc widać lista rzeczy, które trzeba mieć, a które warto mieć, jest często bardzo myląca. Warto jednak wiedzieć o tych sprawach, ponieważ nie tylko pozwoli to oszczędzić sobie kilkuset złotowego mandatu, lecz również znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa w aucie.