carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak zakupić auto w leasingu dla osoby prywatnej?

Leasing jest świetną alternatywą dla kredytu na zakup auta. Oczywiście, należy pamiętać, że każdą decyzję należy dobrze skalkulować przed jej podjęciem. Kredyty 0% czy inne podobnie brzmiące hasła reklamowe często są tylko marketingowym chwytem. Przykładowo, raty kredytu rzeczywiście mogą być nieoprocentowane, ale aby skorzystać z takiej oferty możemy zostać zobligowani do wykupienia określonego serwisu i ubezpieczenia, których suma może wręcz przewyższać odsetki kredytu oferowanego przez konkurencyjną firmę. Dlatego należy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat różnych ciekawych rozwiązań, gdyż to pozwoli nam zrozumieć, które rozwiązanie jest dla nas najkorzystniejsze.

Leasing osoba prywatna – czy to możliwe?

Możliwość podpisania umowy leasingowej przez osobę prywatną, nieprowadzącą działalności gospodarczej jest jak najbardziej realna i obecna w ofercie wielu firm. Leasing dla osób prywatnych jest niezwykle prosty i nieskomplikowany. Umowy leasingowe tego typu przywodzą na myśl długoterminowy najem. Co istotne, umowa nie może nas obligować do wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingowej. Jest to możliwość, którą leasingobiorca posiada, lecz wcale nie musi z niej skorzystać. Pewnym minusem może być fakt, że w porównaniu z kredytem, przedmiot leasingu stanowi własność firmy leasingowej przez cały okres trwania umowy. Ma to jednak swoje zalety i wady. Dużą zaletą procesu leasingowego jest znacznie prostsza umowa i mniej formalności koniecznych do dopełnienia przed otrzymaniem kluczyków do nowego auta.

Dlaczego leasing może być tańszy niż kredyt?

Wiele osób, niezaznajomionych z tematem, pewnie się zastanawia dlaczego leasing może być tańszy niż kredyt i upatruje w tym haczyka lub wręcz potencjalnego zagrożenia. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta: firmy leasingowe mogą pozwolić sobie na pewne upusty dzięki przepisom podatkowym. W przypadku leasingu, przedmiot umowy stanowi własność leasingodawcy. Pozwala to na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w związku ze spadkiem wartości auta. Ten fakt stanowi również pewien minus dla leasingobiorcy: zabronione są wszelkie modyfikacje i przeróbki auta jak również jego sprzedaż czy wynajem. Kwestia użytkowania auta niebędącego naszą własnością wymaga szczegółowego zrozumienia zapisów umowy.

Leasing konsumencki – na co zwrócić uwagę?

Czynniki, które należy uwzględnić w kwestii wyboru najlepszej oferty finansowania przy porównaniu kredytu i leasingu to oczywiście prowizje oraz koszty ubezpieczenia samochodu. Istotna jest też kwestia wykupu auta po zakończeniu umowy, czyli wyliczenie wartości samochodu na koniec trwania umowy oraz inne zapisy dotyczące kosztu wykupy czy raty balonowej w przypadku kredytu. Warto skorzystać z porównywarek i kalkulatorów dostępnych w sieci. Niezależnie, które rozwiązanie wydaje nam się bardziej przyjazne, zawsze warto wyliczyć realne koszty i mieć świadomość wysokości kwot obciążających nasz miesięczny budżet.