carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Przewaga świateł LED nad halogenami
Motoryzacja

Przewaga świateł LED nad halogenami w ciągnikach rolniczych

Dobre oświetlenie to podstawa każdego pojazdu, także ciągników rolniczych. Nie tylko podczas samej jazy, ale w szczególności przy pracy, dobre oświetlenie zapewnia lepszą widoczność, a co za tymi idzie, poprawia komfort i zwiększa wydajność. 

Oświetlenie robocze w ciągnikach rolniczych – na co zwrócić uwagę?

Lampy robocze stanowią podstawę wyposażenia każdego ciągnika rolniczego. Jakość oświetlenia ma realny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko osoby prowadzącej ciągnik, ale także każdego, kto znajduje się w otoczeniu pojazdu. Odpowiednia lampa powinna być nie tylko mocna, ale przy tym bezpieczna dla ludzkiego wzroku, szczególnie podczas długiego narażenia na ekspozycję. Innym ważnym czynnikiem jest żywotność lampy oraz możliwie najmniejsze zużycie prądu. Reflektor roboczy LED spełnia te wymagania i stanowi nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie oświetlenia ciągników rolniczych. W starszych modelach tych pojazdów, nadal można się spotkać z zamontowanymi halogenami, jednak współczesne w fabrykach montuje się od razu reflektory robocze LED. 

Jakim wymaganiom powinno sprostać oświetlenie robocze w ciągnikach rolniczych?

Prace rolnicze wykonywane są przez cały rok, a co za tym idzie, w różnych warunkach atmosferycznych. Z uwagi na to, jak i na inne kwestie związane z warunkami pracy ciągników rolniczych, oświetlenie robocze powinno mieć odpowiedni stopień szczelności, który pozwoli na zabezpieczenie przed wilgocią. Ponadto konstrukcja lampy musi być mocna i odporna na wstrząsy. Emitowany przez oświetlenie snop światła powinien być jasny, przy możliwie jak najniższym koszcie energetycznym, pobieranym z akumulatora. 

Czym wyróżnia się reflektor roboczy LED?

Porównując reflektor roboczy LED z jego halogenowym odpowiednikiem, liczby mówią same za siebie. Przykładowo przy poborze 50 W z akumulatora, halogen pozwoli na otrzymanie światła o wartości 700-1000 lumenów, podczas gdy rozwiązanie LED przy poborze zbliżonej energii daje aż 4200 lumenów. Ten prosty przykład pokazuje, o ile mniej energii zużywają reflektory robocze LED, a to z kolei przekłada się na niższe koszty utrzymania. Ponadto LEDy stanowią produkt wytrzymały, charakteryzujący się dłuższą żywotnością. Dioda może działać nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, podczas gdy zwykła żarówka halogenowa ulec może przepaleniu. LEDy są też rozwiązaniem uniwersalnym, które dopasować można do różnego rodzaju ciągników rolniczych, ale także do maszyn budowlanych, czy lawet. Zastosowanie aluminiowej obudowy dodatkowo zwiększa wytrzymałość urządzenia, co czyni reflektor roboczy LED bardziej odpornym, niż halogeny.