carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Podnośniki samochodowe – jakie wyróżniamy rodzaje?

Każda osoba posiadająca samochód powinna być wyposażona w zestaw narzędzi. Kierowca nie może zapomnieć o zaopatrzeniu się w podnośnik samochodowy. Jest to urządzenie, które będzie konieczne w przypadku ewentualnej wymiany koła. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że producenci podejmują decyzję o wyposażeniu każdego nowego pojazdu w lewarek. Osoby, które uwielbiają majsterkować powinny posiadać zdecydowanie bardziej wygodny i stabilny podnośnik. Jakie możemy wyróżnić podnośniki samochodowe?

Podnośnik awaryjny

Należy mieć świadomość, że wspomniany lewarek jest najprostszym możliwym rodzajem podnośnika samochodowego. W zdecydowanej większości przypadków posiada budowę trapezową i przeznaczony jest do podnoszenia pojazdów, które nie ważą więcej niż 1,5 tony. Godny uwagi jest fakt, ze bardzo duża liczba kierowców nazywa ten podnośnik samochodowy dźwignikiem.

Warto również wiedzieć, że sposób jego wykorzystania w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegał na kręceniu korbą. Należy pamiętać, że urządzenie charakteryzuje się bardzo ograniczonym zastosowaniem. Kierowca, który ustawi swój samochód na omawianym podnośniku nie może położyć się pod podwoziem, a także wymieniać klocków hamulcowych lub tarcz.

Podnośnik słupkowy

Z kolei podnośnik słupkowy cechuje się bardzo małymi rozmiarami i ogromnym udźwigiem, który dochodzi od 20 ton. Należy mieć świadomość, że solidna konstrukcja urządzenie powoduje, że bardzo łatwo jest ustawić omawiany lewarek w idealnym pionie. Godny uwagi jest fakt, że podnośnik słupkowy obsługuje się za pomocą specjalnej rączki.

Ponadto urządzenie nie będzie wymagało użycia większej siły w przypadku pompowania oleju do siłownika. Z kolei opuszczenie lewarka będzie następowało zaraz po odkręceniu właściwego zaworu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że podnośnik słupkowy doskonale zda egzamin nie tylko w przypadku podnoszenia samochodów osobowych, ale również dostawczaków. Kierowca nie powinien wykorzystywać produktu do innych napraw niż wymiana koła. Warto również wiedzieć, że urządzenie jest wąskie, dlatego może okazać się bardzo mało stabilne. Pozwala jednak na niezwykle efektywne podnoszenie czy opuszczanie samochodu.

Żaba

Jest to zdecydowanie najbardziej wygodny, a także niezwykle bezpieczny lewarek. Nazywany jest również pieskiem. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że omawiany podnośnik charakteryzuje się bardzo dużą podstawą, która dodatkowo jest wyposażona w kółka. Godny uwagi jest fakt, że żaba jest nie tylko niezwykle wygodna w użyciu, ale również z jej zastosowaniem nie będzie wiązało się praktycznie żadne zagrożenie związane z obsunięciem się samochodu. Ponadto podniesiony pojazd będzie bardzo stabilnie osadzony, co pozwala na dostęp do jego części podwozia. Warto również wiedzieć, że nożycowa konstrukcja podnośnika sprawia, że produkt zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Nie jest zatem rekomendowane zabieranie go w bagażniku samochodu osobowego. Jest to natomiast świetny sprzęt warsztatowy, który powinien znajdować się w garażu każdego kierowcy.