carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Jakie formalności po zakupie samochodu trzeba wypełnić?

Kupowanie samochodu to ogromna przyjemność. Nabywa się coś, o czym się marzyło do wielu lat, a także co kosztowało naprawdę wiele pieniędzy. Nic więc dziwnego, że podczas zakupu i jeszcze jakiś czas po nim, można czuć się nieco oszołomionym. I choć jest to w pełnie zrozumiałe, to jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją pewne formalności po zakupie samochodu, o których koniecznie trzeba pamiętać. O czym konkretnie mowa?

Zapłaćmy podatek

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać po zakupie samochodu, to aby zapłacić podatek od transakcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ choć kwota podatku nie jest zbyt duża, to jednak jak wiadomo, jakiekolwiek opóźnienia w tej materii mogą mieć bardzo przykre konsekwencje.
Gdzie i jaki podatek należy uiścić? Wartość tej daniny to 2% od wartości kupowanego auta. Całą sumę należy przelać na konto urzędu skarbowego. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy auto kupujemy nie od osoby prywatnej, lecz od firmy, która wystawi na auto fakturę VAT. W takim wypadku jesteśmy zwolnieni z podatku po zakupie samochodu.

Ubezpiecz auto

Kolejnym obowiązkowym krokiem po zakupie samochodu, jest jego ubezpieczenie. Bez ważnego ubezpieczenia żadne auto nie ma prawa poruszać się po publicznych drogach. Co jednak bardzo ważne, podobnie jak badanie techniczne, które oczywiście również jest wymagane, ubezpieczenie przechodzi na kolejnego właściciela. Dlatego też, jeśli w momencie kupna auta jego ubezpieczenie było ważne jeszcze przez 5 miesięcy, to właśnie na taki okres obowiązuje ono nadal, bez względu na to, kto jest właścicielem auta. Oczywiście można zrezygnować z takiego ubezpieczenia i wykupić własne, być może na lepszych warunkach.

Wizyta w urzędzie komunikacji

Z całą pewnością najmniej lubianą częścią kupowania auta, jest konieczność złożenia wizyty w okręgowych wydziale komunikacji. Co ciekawe, musi to zrobić nie tylko nabywca, ale też i osoba zbywająca auto. Konieczne jest bowiem zgłoszenie faktu sprzedaży/nabycia samochodu. Rzecz jasna każda ze stron wykonuje takie działania w swoim powiatowym urzędzie komunikacji.
Na zarejestrowanie auta ma się 30 dni od dnia jego zakupu. W tym czasie w urzędzie dokona się rejestracji, a także wymiany tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego, na zupełnie nowe. Oczywiście taka operacja swoje kosztuje — obecnie około 180 złotych.

Podsumowanie

Choć kupowanie samochodu to wielka przyjemność, to jednak musi znaleźć się w niej nieco goryczy w postaci biurokraci i formalności, które trzeba załatwić. Warto zrobić to szybko i sprawnie, aby móc później bez przeszkód cieszyć się nowym samochodem.