carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Samochody z napędem na 4 koła

Większa przyczepność i mniejsze ryzyko utknięcia w śniegu: wszystko, co musisz wiedzieć o samochodach z napędem na cztery koła i samochodach z napędem na wszystkie koła.

Większość samochodów wykorzystuje swój silnik do napędzania dwóch kół, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Oba podejścia mają zalety, ale przez większość czasu każde z nich powinno być dobre dla większości kierowców.

Jednak wybór samochodu z napędem na cztery koła, który przekazuje moc silnika na wszystkie cztery koła, zapewnia większe możliwości. Na początek będziesz mieć większą przyczepność podczas przyspieszania; rzadziej utkniesz na śliskich powierzchniach; i te systemy pomagają również podczas holowania.

Czy samochody z napędem na 4 koła mają lepszą przyczepność?

Napęd na cztery koła pomaga poprawić trakcję lub przyczepność samochodu, czego korzyści będą najbardziej widoczne podczas przyspieszania lub jazdy w terenie. Aby ruszyć samochód z postoju, potrzebujesz dużej mocy z silnika. Powiedzmy, że Twój samochód wytwarza 100 KM, a jeśli jest to samochód z napędem na dwa koła, na każde koło będzie wysyłane 50 KM. Ta moc może bardzo szybko przytłoczyć dwa napędzane koła i zaczniesz odczuwać buksowanie koła.

W samochodzie z napędem na cztery koła silnik wytwarza taką samą moc, ale jest ona dzielona na cztery koła. Twój samochód o mocy 100 KM będzie wysyłał tylko 25 KM na każde koło. Ponieważ siła jest mniejsza, opony będą miały znacznie większą szansę na przyczepność i mniejszą szansę na buksowanie.

Nie powoduje to spowolnienia samochodu, ponieważ całkowita moc napędzająca samochód do przodu pozostaje taka sama.

Samochody terenowe z napędem na cztery koła

Oprócz lepszej przyczepności na śliskich nawierzchniach samochody z napędem na cztery koła mają również tę zaletę, że mogą jechać, gdy tylko jedno koło dotyka podłoża. Jest to szczególnie przydatne, gdy podłoże jest szczególnie nierówne, a samochód może wisieć w powietrzu.

Samochody z napędem na cztery koła do holowania

Waga i moc są kluczem do dobrego samochodu holowniczego. Im cięższy jest Twój pojazd, tym bardziej stabilne będzie, gdy zahaczysz ciężką przyczepę lub przyczepę kempingową z tyłu. A jeśli chcesz przenieść tę wagę, niezbędny jest mocny silnik.

Samochody z napędem na cztery koła i oszczędność paliwa

Dodatkowe części mechaniczne potrzebne do samochodu z napędem na cztery koła zwiększają jego masę, co oznacza, że ​​podczas jazdy potrzebujesz trochę więcej mocy – i paliwa.

System jest również mniej wydajny, ponieważ tracisz trochę energii na każde napędzane koło – szczególnie z powodu tarcia. Oba czynniki oznaczają, że samochody z napędem na cztery koła mają mniejszą wartość mpg niż równoważny model z napędem na dwa koła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *