carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

odpowiedni alkomat
Lifestyle

Jak wybrać odpowiedni alkomat do użytku domowego?

Zakup dobrego alkomatu do domowego użytku nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Oferta urządzeń do badania trzeźwości może przyprawić o zawrót głowy, a kryteria wyboru są złożone. Dlatego poniżej przygotowaliśmy kilka kluczowych informacji, które mogą być pomocne w rozeznaniu się, który alkomat wybrać.

Szukamy alkomatu najlepszej marki

Najprościej jest wybrać alkomat pochodzący od znanego producenta, którego produkty są na rynku od wielu lat. O ile jednak będzie nam łatwo wybrać odpowiednią markę, o tyle już trudniej o dokładny, nieprzekłamujący wyników konkretny model. Tutaj na szczęście z pomocą może przyjść nam internet. Warto poszukać informacji w mediach społecznościowych, na forach oraz na blogach, wpisując w wyszukiwarkę frazę: „alkomaty opinie„. Najlepiej, gdy są to rankingi i porównania zamieszczone na osobistych blogach pasjonatów hobbystycznie zajmujących się tym tematem. Zdecydowanie nie należy ufać ofertom tych sprzedawców, którzy sprzedają na popularnym serwisie aukcyjno-sprzedażowym wszelkiej maści sprzęt elektroniczny pochodzący wprost z chińskich fabryk. Aby przekonać się, jak bardzo niebezpieczne jest kierowanie się ceną i ignorowanie innych czynników, warto poczytać alkomaty opinie pozakupowe, zamieszczane przez kupujących w serwisach internetowych opiniujących zakupy.

Alkomaty półprzewodnikowe, czy elektrochemiczne?

Jeśli jednak nie chcemy podejmować decyzji wyłącznie na podstawie naszego zaufania do marki, warto zrobić podstawowe rozeznanie za wykładnik biorąc rodzaj sensora zainstalowanego alkomatach. Najbardziej dokładne, niezawodne i przynoszące zawsze powtarzalny wynik sensory to modele elektrochemiczne. Mniej dokładne i wymagające częstego serwisowania są alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi. Poza częstszą potrzebą kalibracji, alkomaty z sensorami starszego typu gwarantują dokładność wyniku jedynie na poziomie 80% przy stężeniu połowy promila alkoholu we krwi u badanej osoby. Biorąc pod uwagę fakt, że alkomaty policyjne, których używa się podczas kontroli drogowych, a już tym bardziej alkomaty stacjonarne używane na komisariatach mają maksymalnie 3% błędu, wybór alkomatu półprzewodnikowego w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie ryzykowną inwestycją.

Kalibracja alkomatu

Każdy posiadacz alkomatu powinien dokonać kalibracji swojego urządzenia raz w roku. Jeśli jesteśmy w posiadaniu alkomatu, który został wyprodukowany do mniejszej ilości badan w ciągu danego okresu czasu, a my tę jego wydolność już wykorzystaliśmy, konieczne jest powtórzenie kalibrowania, nawet jeśli od poprzedniego serwisu nie upłynął rok.