carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

logistyka
Lifestyle

Logistyka i planowanie w firmie transportowej

Prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego to nie takie łatwe zadanie. Bardzo ważne są wszystkie procesy logistyczne, które przyczyniają się do sprawnego i efektywnego działania całej firmy. Każda firma powinna stosować wcześniejsze wyznaczanie tras, dzięki czemu przejazd będzie trwał krócej. Do wyznaczania tras najkorzystniej jest stosować najnowszą technologię, która w tym zakresie może bardzo dużo ułatwić i wyręczyć właściciela firmy.

Trasa przejazdu

Wyznaczenie trasy przejazdu samochodu firmowego to przede wszystkim określenie punktu docelowego. Po dokładnym wyznaczeniu docelowego miejsca przejazdu, warto przeanalizować całą trasę do niego prowadzącą. Wyznaczanie tras to bowiem więcej niż tylko wyznaczanie punktu początkowego oraz docelowego. Bardzo ważne jest również kontrolowanie całej trasy – czy nie występują na niej jakieś utrudnienia bądź tymczasowe blokady. Przeszkodą na trasie są oczywiście trwające prace drogowe i remonty, a także blokady spowodowane kolizjami i poważnymi wypadkami. Wyznaczenie trasu objazdu tego typu przeszkody jeszcze przed wyjazdem samochodu firmowego z siedziby to najlepszy sposób na sprawne i bezproblemowe dojechanie do miejsca docelowego.

Czas przejazdu

Bardzo często wyznaczanie tras polega na zaznaczaniu kolejnych miejscowości lub punktów, przez które powinien przejechać samochód firmowy. Jednak oprócz tego, czynność ta pozwala również określić szacunkowy czas przejazdu. Dzięki temu możliwe jest ustalenie na przykład godziny spotkania w miejscu docelowym kierowcy z klientem lub godziny rozładunku transportowanego towaru. Oczywiście należy pamiętać, że nawet najdokładniej oszacowany czas przejazdu czasem ulega zmianie ze względu na niespodziewane i nieprzewidziane wcześniej sytuacje na drodze. Czas przejazdu wyznaczonej wcześniej trasy pozwala także na określenie średniej prędkości przejazdu. Wartość ta może być bardzo pomocna przy analizowaniu spalania samochodów firmowych i potrzebnych na to wydatków.

Kontrolowanie trasy przejazdu

Jedną z najnowszych i chętnie wykorzystywanych funkcji, jakie daje wyznaczanie tras w samochodach firmowych, jest również ich późniejsze sprawdzanie. Nawet najbardziej przemyślane zaplanowanie trasy przejazdu może nie uwzględnić nieprzewidzianych sytuacji oraz utrudnień na drodze. Dlatego też funkcja pozwalająca na sprawdzanie trasy przejazdu pozwala dokładnie określić aktualną lokalizację samochodu firmowego i wprowadzenie ewentualnych zmian bądź ustaleń z kierowcą, którego spotkały nieprzewidziane komplikacje na trasie.