carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Awaria samochodu na autostradzie – jak należy się zachować?

Jak każdy kierowca doskonale wie, samochód to tylko maszyna, a to oznacza, że może się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Pół biedy, jeśli auto odmówi posłuszeństwa na lokalnej drodze lub w mieście. W takim wypadku wystarczy zepchnąć go na pobocze i czekać na pomoc drogową. Znacznie większym problemem jest jednak awaria samochodu na autostradzie lub drodze ekspresowej. Co w takiej sytuacji należy zrobić, jak się zachować i co najważniejsze, czego unikać?

Po pierwsze zatrzymaj się w odpowiednim miejscu

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wystąpienia awarii samochodu podczas jazdy autostradą lub po drodze ekspresowej jest zatrzymanie się w odpowiednim do tego miejscu. Oczywiście ideałem by było, aby samochód doznał awarii w pobliżu parkingu lub MOP-u, lecz tak się niestety nie dzieje zbyt często, więc trzeba być przygotowanym na nieco inne rozwiązanie. W sytuacji, gdy samochód zatrzyma się na środku drogi, nie pozostaje nic innego jak tylko zepchnąć go na pas awaryjny na skraj drogi.

Po drugie zabezpiecz właściwie samochód

Gdy samochód stoi już na pasie awaryjnym i nie tamuje ruchu, należy czym prędzej przejść do kolejnego kroku, czyli odpowiednio auto zabezpieczyć. Konieczne jest wobec tego właściwie oznaczenie auta przy pomocy trójkąta ostrzegawczego, aby inny kierowca nie wjechał w tak pozostawione auto, czym mógłby spowodować poważny wypadek. Bardzo ważne jest to, aby trójkąt postawić minimum 300 metrów przed samochodem. Pamiętać bowiem trzeba, że droga hamowania rozpędzonego na autostradzie auta jest naprawdę długa, więc ta odległość musi być bezwzględnie przestrzegana.

Po trzecie wezwij pomoc

Gdy samochód jest już odpowiednio zabezpieczony i nie będzie stwarzał dużego zagrożenia dla ruchu drogowego, należy w kolejnym kroku wezwać pomoc drogową. Oczywiście najprościej zadzwonić z własnego prywatnego telefonu, lecz często na autostradach, w miejscach znacznie oddalonych do miast, nie ma zasięgu. W takiej sytuacji konieczne jest podejście do awaryjnej budki z telefonem, z której za darmo będzie można wezwać pomoc. Takie budki zamontowane są co każde dwa kilometry przy drodze.

Po czwarte czekaj w odpowiednim miejscu

Niezwykle ważne podczas awarii samochodu na autostradzie jest to, gdzie i w jaki sposób oczekuje się na wezwaną pomoc. Bezwzględnie zabronione jest czekanie przy aucie oraz na drodze. Koniecznie trzeba oczekiwać na przyjazd służb na terenie zielonym położnym poza drogą, za barierkami. Dodatkowo poleca się, aby przez cały czas oczekiwania mieć na sobie kamizelkę odblaskową.