carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

samochód
Motoryzacja

Jaki olej wybrać do silnika benzynowego?

Masz nowy samochód i nie wiesz, jaki olej do niego dobrać? W tym tekście podpowiemy Ci jakie smary będą najlepsze do benzynowych jednostek napędowych. Dowiesz się wszystkiego o ich właściwościach, a także poznasz różnice między kolejnymi typami. Zapraszamy do lektury.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju olejów, które dzielą się głównie na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Jaka jest różnica między nimi?

Podstawowe rodzaje olejów

Najtańszy jest olej mineralny. Ten nadaje się do małych pojazdów, o niskim momencie obrotowym silnika. Ma najniższe właściwości smarne, małą gęstość i lepkość. Możesz go stosować przy wysłużonych jednostkach benzynowych, które jednak nie były nigdy tzw. klasykami, wymagającymi specjalnej uwagi. Z kolei półsyntetyczny olej to połączenie mineralnej i syntetycznej cieczy. Zapewnia lepsze smarowanie, ale jednocześnie dostępny jest w niższej cenie niż syntetyk. Polecany najczęściej właścicielom klasyków, którzy z jednej strony powinni dobrze smarować silnik, a z drugiej muszą pamiętać, że zbyt gęsty smar nie wszędzie dotrze.

Ostatnie są oleje syntetyczne. To smary o największych właściwościach. Zapewniają wysoką jakość pracy w każdych warunkach i najlepiej dbają o podzespoły pojazdu. Tego typu smar warto wlewać do nowoczesnych silników benzynowych. Interesujące i sprawdzone oleje syntetyczne znajdziesz między innymi pod adresem https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000025/oleje-syntetyczne-silnikowe.

Zwróć uwagę na normę i klasę lepkości

Kolejna kwestia związana jest z klasą oleju i jego lepkością. W pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta. Europejska norma ACEA oznaczona jest literą A i numerem. Im wyższy jest numer, tym lepsza klasa cieczy smarnej. Co innego jest z lepkością.

Ta oznaczona jest normą SAE i może mieć symbol np. 5W30 albo 10W40. Powinieneś dobrać ją według wskazań producenta pojazdu, biorąc pod uwagę warunki pogodowe w jakich auto będzie się poruszać. Norma lepkości SAE określa bowiem lepkość płynu przy temperaturze w lecie i zimą.

Na koniec spójrz na dodatkowe właściwości oleju i możliwości Twojego auta. Jeżeli to posiada np. turbosprężarkę lub innego rodzaju układy, albo instalację gazową, warto wybrać olej, który współpracuje właśnie z tymi elementami. Zapewnia to najwyższą jakość smarowania, chłodzenia i oczyszczania elementów poprzez pracę smaru. Odpowiedni dobór oleju to z pewnością sposób na komfortową i oszczędną jazdę przez wiele tysięcy kilometrów.