carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Jak przepisać OC na nowego właściciela
Samochody

Jak przepisać OC na nowego właściciela?

Podczas sprzedaży pojazdu wraz z samochodem trzeba przekazać nowemu właścicielowi komplet niezbędnych dokumentów a w tym również ubezpieczenie OC. Wszystkie ustalenia, obowiązujące za sprawą umowy przechodzą wówczas automatycznie na kupującego, jednak konieczne jest jej przepisanie. Jak przepisać OC z poprzedniego właściciela samochodu i dlaczego należy to zrobić?

Przepisanie umowy ubezpieczenia na nowego właściciela pojazdu – dlaczego trzeba to zrobić?

OC chroni właściciela samochodu przed każdą konsekwencją szkód, które może on wyrządzić innym kierowcom podczas użytkowania pojazdu. Posiadanie polisy jest obowiązkowe i nie można się bez niej poruszać po polskich drogach. Zgodnie z polskim prawem, jeżeli mamy w planach sprzedać samochód – wraz z nim przekazujemy nowemu nabywcy komplet dokumentów oraz ubezpieczenie wraz z wynikającymi z niego obowiązkami i prawami. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz także w artykule: http://ubezpiecz-auto.biz/przepisanie-oc-kupnie-samochodu/.

Ubezpieczenie OC – czy trzeba je przepisać po kupnie auta?

Aby dopełnić wszelkich formalności rzeczą konieczną jest zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupiliśmy polisę i przepisanie ubezpieczenia na nowego nabywcę samochodu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w chwili, w której polisa zostanie przedłużona na kolejny okres, obowiązek jej spłacania będzie spoczywać zarówno na nas jak i na nowym właścicielu samochodu – jeśli o tym zapomnimy. Przepisanie OC w terminie jest zatem bardzo istotne także ze względów finansowych.

Jak przepisać polisę OC na nowego właściciela po zbyciu pojazdu?

OC samochodu zostaje automatycznie przeniesione na nowego właściciela już w momencie sprzedaży pojazdu. Obowiązek przepisania polisy OC na nabywcę auta leży całkowicie po naszej stronie – jeżeli to my sprzedajemy samochód. Warto wiedzieć o tym, iż mamy wówczas dwa tygodnie na dopełnienie wszystkich formalności. W tym celu powinniśmy przygotować wniosek o przepisanie ubezpieczenia OC i udać się z nim do towarzystwa ubezpieczeniowego. Następnie powinno się ono skontaktować z nowym właścicielem pojazdu. Dzięki przekazaniu tej informacji nie musimy się obawiać automatycznego przedłużenia polisy po zakończeniu bieżącej umowy, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Cała procedura przepisania OC jest stosunkowo prosta. W Internecie możemy także znaleźć gotowe wzory niezbędnych dokumentów do wypełnienia.

Jeśli natomiast kupujemy pojazd, po naszej stronie leży obowiązek podpisania wszystkich dokumentów oraz umów, które przygotuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Musimy zatem pamiętać o tym, aby zgłosić się do siedziby firmy przed upływem czternastu dni. Nabywca pojazdu podczas przenoszenia ubezpieczenia powinien także przedstawić dokument potwierdzający zakup samochodu od właściciela, zawierający datę. 

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – koszt

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego nabywcę jest w pełni bezpłatne. Poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela auta, uprawnia je jednak do zmiany dotychczas obowiązującej stawki (czyli dokonać tzw. rekalkulacji składki). Możemy ją łatwo skalkulować, na przykład za pośrednictwem strony ubezpiecz-auto.biz. Towarzystwo może nas poprosić o podanie wieku, okresu posiadania prawa jazdy czy wykazu wcześniejszych rabatów za bezkolizyjną jazdę. Na tej podstawie ustali, czy będziemy musieli dopłacić do stawki za ubezpieczenie, które przeszło na nas automatycznie podczas nabycia samochodu. Jako nowy właściciel, powinniśmy się także liczyć z tym, iż ubezpieczenie nie zostanie automatycznie przedłużone po zakończeniu umowy.