carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Ekonomiczna jazda automatem

Możesz ekonomicznie jeździć automatycznym samochodem w pracy, zmieniając biegi wcześniej, utrzymując prędkość, unikając trzymania stopy na hamulcu i używając tempomatu.

Ekonomiczna jazda pojazdem automatycznym nie różni się zbytnio od jazdy ręcznej. W rezultacie niektóre z tych wskazówek będą dotyczyć obu typów pojazdów.

Zwykle ekonomicznie jest dość łatwo prowadzić automat, ponieważ w niektórych przypadkach są one wygodniejsze. Zmiana biegów jest szybsza, co oznacza, że ​​w tym aspekcie mogą być nieco bardziej ekonomiczne niż pojazdy ręczne. Zależy to głównie od samochodu, ponieważ w innych przypadkach ten sam model samochodu zarówno w wersji ręcznej, jak i automatycznej ma dokładnie taką samą oszczędność paliwa.

Oto jak jeździć automatem ekonomicznie:

Zmieniaj wcześnie biegi

W niektórych samochodach automatycznych skrzynia biegów „wydaje się, że na niższych biegach jest trochę za długa, aby uzyskać najwyższą ekonomiczność”. W rezultacie powinieneś upewnić się, że zmieniasz biegi wcześniej.

Podczas zmiany biegów należy uważać na obroty (obroty na minutę). Jeśli zbyt mocno zwiększysz obroty silnika, bardzo szybko spalisz paliwo. Co więcej, zmniejszy to żywotność silnika. Staraj się nie przekraczać obrotów silnika i utrzymuj szybką zmianę biegów. Im więcej czasu spędzasz na zmianie biegów, tym więcej energii i paliwa jest tracone.

Utrzymuj prędkość

Po drugie, powinieneś upewnić się, że skutecznie utrzymujesz swoją prędkość podczas całej podróży.

Sytuacje, których należy unikać, obejmują gwałtowne hamowanie i przyspieszanie, a także zatrzymywanie ruszania. Przede wszystkim zużywałeś paliwo i energię do przyspieszania i powinieneś starać się jak najdłużej utrzymywać prędkość. W rezultacie należy stopniowo zdejmować stopę z pedału przyspieszenia, aby uniknąć gwałtownych zatrzymań. Ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie jest bardzo niekorzystne dla oszczędności paliwa, ponieważ jesteś na niskich biegach, a poruszanie się ze startu zatrzymanego wymaga dużo energii.

Ponadto, jeśli zjeżdżasz w dół, dobrą praktyką jest zdejmowanie stopy z pedału. Jazda na wybrzeżu zużywa minimalną ilość paliwa i jest bardzo dobra dla ekologicznej jazdy.

Unikaj opierania stopy na hamulcu

Następnie należy unikać ciągłego wciskania stopy w pedał hamulca. Chociaż jest to naturalne miejsce na odpoczynek dla stopy, nie jest dobre do ekonomicznej jazdy.

Dzieje się tak, ponieważ „oparcie stopy na pedale hamulca, nieważne jak lekko, natychmiast powoduje opór samochodu”. Opór ten nieznacznie spowalnia samochód, co oznacza, że ​​silnik musi pracować ciężej, aby utrzymać prędkość samochodu. To zużywa więcej paliwa, co oznacza, że ​​jest mniej przyjazny dla środowiska.

To tylko drobiazg i tylko nieznacznie zahamuje, ale małe rzeczy mają duży wpływ na ogólną oszczędność paliwa. Zwłaszcza, że ​​kiedy prowadzisz w pracy, podróże są długie, a drobne rzeczy sumują się.

Używaj tempomatu

Na koniec powinieneś używać tempomatu wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Jeśli używasz tempomatu na wyboistych drogach wiejskich, jest to mniej ekonomiczne, ponieważ „nie jest w stanie zobaczyć zmiany nachylenia przed sobą”. Dlatego jest dużo bardziej prawdopodobne, że zareagujesz szybciej na podjazd lub zjazd niż twój samochód.

Tempomaty są zarezerwowane dla płaskich dróg, takich jak autostrady lub drogi dwujezdniowe. Te drogi są długie, więc ​​możesz jechać na najwyższym biegu, co jest bardzo oszczędne. Przez tempomat nie musisz tracić energii na zmianę biegów.