carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych
Motoryzacja

Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych? Jak o nie dbać?

Wycieraczki samochodowe to niezwykle ważny element wyposażenia auta, od którego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze podczas trudnych warunków atmosferycznych. Warto więc zrobić wszystko, by w naszym pojeździe działały one bez zarzutu.

Z czego składa się mechanizm wycieraczek samochodowych?

Niestety, wiele osób popełnia błędy, przez które wycieraczki szybko zużywają się i nie są w stanie zapewnić skutecznego zbierania i odprowadzania wody. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, by wycieraczki posłużyły nam dłużej? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Większość osób, mówiąc o wycieraczkach samochodowych, ma na myśli ich widoczne na pierwszy rzut oka, ruchome elementy, a więc pióra i ramiona. Pióra to element wykonany z elastycznego materiału, który ściąga wodę z szyby. Są przyczepione do ramion, czyli sztywnych konstrukcji, które poruszają się po łuku. Dlaczego jednak poruszają się? Odpowiedzialny jest za to silnik wycieraczek, znajdujący się pod maską w okolicach okna – to właśnie od niego zależy, czy wycieraczki będą pracowały cicho, sprawnie i skutecznie.

Po czym poznać, że wycieraczki nie działają jak należy?

Problemy takie jak nieskuteczne ściąganie opadów atmosferycznych z szyby, powstawanie smug czy nieprzyjemne dźwięki najczęściej oznaczają, że pióra wycieraczek uległy uszkodzeniu i nie są już w stanie efektywnie spełniać swoich funkcji.

Jeśli jednak podczas pracy wycieraczek słyszymy nienaturalny hałas, wycieraczki przeskakują lub ich zasięg staje się ograniczony – jest to znak, że czas sprawdzić, czy silnik wycieraczek działa bez zarzutu. Jest to bowiem bardzo często lekceważone, tymczasem ten element mechanizmu wycieraczek pełni kluczową rolę.

Jak dbać o silnik wycieraczek?

Choć na co dzień nie widzimy silnika wycieraczek, przez co zdarza się nam lekceważyć jego ważną rolę, warto zatroszczyć się o jego prawidłowe działanie – po to, by uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych wydatków. Możemy zrobić to w jeden, bardzo prosty sposób – wystarczy jedynie zadbać o to, by wycieraczki były regularnie użytkowane. W czasie ciepłych, letnich miesięcy warto włączyć je nawet w sytuacji, w której nie są nam potrzebne. Zbyt długi przestój w użytkowaniu wycieraczek może bowiem doprowadzić do unieruchomienia przekładni oraz innych elementów wprawiających je w ruch.

Jak dbać o pióra wycieraczek?

Jeśli upewnimy się, że silnik wycieraczek działa bez zarzutu, a mimo to na szybach pozostaje woda, smugi lub zabrudzenia, prawdopodobnie przyczyną jest zużycie piór wycieraczek. Są to bowiem elementy podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych.

W przypadku, w którym okaże się, że ich wymiana jest konieczna, warto zadbać o to, by nowe pióra zabezpieczyć przed uszkodzeniami. W jaki sposób możemy to zrobić? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie powinniśmy odrywać zamarzniętych wycieraczek od szyby – prawie zawsze oznacza to uszkodzenie mechaniczne piór. Poza tym zadbajmy o to, by regularnie czyścić je i odtłuszczać. Po powrocie z trasy wycieraczki najlepiej wytrzeć do sucha (brak stałego kontaktu z wilgocią z pewnością przedłuży ich trwałość).