carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

transport morski
Motoryzacja

Transport kontenerowy a sprowadzanie aut z USA

Chcąc sprowadzić samochód z USA, trzeba – tak czy inaczej – wykorzystać do tego celu transport morski lub lotniczy. O ile ten ostatni jest szybszy, o tyle jest on też niezwykle drogi i podatny na warunki atmosferyczne (np. turbulencje). Jak zatem sprowadzić pojazd, aby było to możliwie najtańsze?

Im więcej, tym taniej

Cena wynajęcia kontenera morskiego zależy w głównej mierze od tego, ile pojazdów chce się w nim zmieścić. Choć kontener jest stosunkowo duży i mogą zmieścić się w nim nawet cztery auta, to najczęściej wykorzystuje się w tym celu zaledwie 3/4 dostępnej przestrzeni, pozostawiając w nim zaledwie 3 pojazdy. Można oczywiście zredukować tę liczbę do dwóch pojazdów, a nawet do jednego, aczkolwiek jest to proces dość kosztowny. Klienci sprowadzający auta z USA decydują się na takie rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy transportowane jest w ten sposób auto drogocenne lub… pickup. Cena wynajęcia pojedynczego kontenera dla trzech aut wynosi około 700 – 900 dolarów. W przypadku transportu dwóch aut kwota ta wzrasta o 100 – 200 dolarów.

Lokalizacja jest ważna

To, ile kosztuje transport kontenerowy z USA do Europy, zależy również od lokalizacji, z której dany statek wypływa (sprawdź na https://www.statkiem.pl/). Jeśli jest to centralna część tzw. Wschodniego Wybrzeża USA (np. Newark lub Houston), to koszt ten będzie stosunkowo niski. Jeśli jednak auto zostanie sprowadzone np. z położonego na Zachodnim Wybrzeżu Los Angeles, to kwota za wynajem wzrośnie nawet o połowę (około 1200 dolarów). Oczywiście nie można zapominać, że taka forma transportu jest zdecydowanie bardziej kosztowna, gdyż wiąże się m.in. z przepłynięciem Kanału Panamskiego. Dlatego większość osób zainteresowanych sprowadzaniem pojazdów z USA, wybiera raczej wschodnie, najbliższe Europie porty.

Kontener i jego pozostała zawartość

Transport kontenerowy pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty sprowadzania auta z USA. Warto podkreślić, że w trakcie rejsu – wbrew obiegowym opiniom – wewnątrz kontenerów nie jest przewożona żadna drobnica. Mowa tu oczywiście o zajmujących niewiele miejsca towarach, w przypadku których można by sporo zaoszczędzić. Na szczęście przewoźnicy zajmujący się transportem transatlantyckim są w pełni profesjonalni. Mają oni świadomość, że upychanie małych przedmiotów w dużych, samochodowych kontenerach, to zwiększone ryzyko dla integralności pojazdów. Dlatego osoby sprowadzające auta z USA nie muszą się obawiać, że ich świeżo zakupiony pojazd zostanie w ten sposób uszkodzony.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Każdy, kto posiada dostęp do YT widział już pewnie, jak w trakcie intensywnych sztormów kontenery bezpowrotnie niknęły w głębinach oceanu. Trzeba jasno podkreślić, że transport morski jest nadal takim ryzykiem obarczony. Dlatego warto pamiętać o tym, by takie auto solidnie ubezpieczyć. W przeciwnym razie pojazd, który – być może – kosztował kilkadziesiąt tysięcy dolarów – zostanie bezpowrotnie zatopiony na dnie Oceanu Atlantyckiego. Co ważne, ubezpieczenie to nie powinno dotyczyć wyłącznie samego transportu. Warto też zastanowić się nad ubezpieczeniem kosztów ponoszonych z tytułu kontroli celnej. I choć często się o tym nie mówi, to takie koszty trzeba czasem ponieść. Zwłaszcza że w trakcie tejże kontroli otwierany jest kontener. Podsumowując, transport morski kontenerowy to idealny sposób na sprowadzenie auta z USA do Europy, w tym rzecz jasna do Polski. Trzeba bowiem podkreślić, że wydatki z tego tytułu są niewielkie. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę koszty transportu lotniczego.