carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Klimatyzacja w samochodzie

Czy Twój klimatyzator działa prawidłowo? Czy zauważyłeś, że efekt chłodzenia się pogorszył? Klimatyzator wymaga regularnego serwisu, aby mógł działać wydajnie.

Jak utrzymać klimatyzator w dobrym stanie

Klimatyzator jest często rzadko używany zimą, a gdy nadchodzi lato, zaczyna być używany częściej. Zamknięty system może wytwarzać nieprzyjemny zapach, ponieważ brud i wilgoć gromadzą się wokół parownika i tworzą skupisko bakterii. Parownik to część umieszczona pod deską rozdzielczą. Możesz tego uniknąć, włączając od czasu do czasu system zimą.

Aby utrzymać klimatyzator w jak najlepszym stanie pomiędzy przeglądami, możesz regularnie wymieniać filtr kabiny pasażerskiej.

Jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie

Układ chłodzenia w Twoim samochodzie jest napędzany przez oddzielną sprężarkę podłączoną do silnika, która z kolei rozprowadza specjalny płyn chłodzący pod wysokim ciśnieniem wokół zamkniętego układu, aby schłodzić powietrze, które jest wpuszczane do samochodu.

Sprawdzenie klimatyzacji samemu w samochodzie może odbyć się przy wykorzystaniu prostego eksperymentu, w ciepły słoneczny dzień (około 20 stopni) można sprawdzić temperaturę powietrza, które wychodzi z dyszy auta. Jeżeli klimatyzacja jest w dobrym stanie, temperatura będzie się mieścić między 5 a 7 stopni, a jeżeli temperatura przekroczy 10 stopni to znak, że czas się zając klimatyzacją.

Dlaczego klimatyzacja wymaga serwisu?

Klimatyzacja w samochodzie musi działać przy temperaturach od poniżej zera do osiemdziesięciu stopni. W upalne dni system musi wytrzymywać ciśnienie do 20 barów.

Zwykle od 5 do 10% czynnika chłodniczego wycieka z systemu w ciągu roku, co pogarsza wydajność chłodzenia klimatyzacji. Jeśli samochód pracuje zbyt długo bez tankowania, oznacza to, że kompresor (podstawowy element klimatyzatora, który spręża czynnik chłodniczy) musi pracować ciężej, aby móc osiągnąć taki sam efekt, jak nowo wyremontowana klimatyzacja. Zużywa to sprężarkę i może spowodować jej awarię.

Gdy sprężarka jest zmuszona do cięższej pracy, prowadzi to do zwiększonego zużycia paliwa.

Kiedy należy serwisować klimatyzację?

Usługa serwisu klimatyzacji nie jest częścią zwykłego serwisu samochodowego, ale jest czymś, co czasem trzeba zrobić. Jeśli działanie klimatyzatora uległo pogorszeniu, np. chłodzi lub słabo grzeje, czas na serwis. Możesz przedłużyć żywotność swojej klimatyzacji dzięki ciągłej konserwacji, a wiele warsztatów zaleca wykonywanie przeglądów w odstępach 24-miesięcznych w celu uzyskania jak najlepszej jakości powietrza.