Szukasz kompaktowego SUV-a i wahasz się między Kia Sportage a Hyundaiem Tucsonem? Z tego tekstu dowiesz się, jak te dwa modele wypadają pod względem osiągów, spalania, wyposażenia i cen. Dzięki temu łatwiej wybierzesz auto dopasowane do Twojego stylu jazdy i budżetu.
Kto najczęściej wybiera Kia Sportage i Hyundaia Tucsona?
W polskich salonach oba modele od lat należą do najczęściej wybieranych samochodów. W 2022 roku Kia Sportage trafiła do ponad 11 tysięcy klientów, co dało jej miejsce na podium sprzedaży nowych aut w Polsce. Hyundai Tucson zakończył rok z wynikiem blisko 9,2 tysiąca egzemplarzy, czyli również bardzo wysoko w ogólnym rankingu.
W nowszych statystykach z I kwartału 2026 roku widać wyraźnie, że kierowcy wciąż chętnie wybierają benzynę i klasyczne hybrydy HEV. Samochody z silnikiem benzynowym odpowiadały za 42,81% rynku (ponad 72 tysiące aut), a hybrydy za kolejne 22,62%. W tym zestawieniu Sportage znalazła 3387 nabywców, a Tucson 3274. Co ciekawe, w Kii około 65% sprzedaży to wersje benzynowe, podczas gdy w Tucsonie udział hybryd sięga blisko 39%, co pokazuje, że klienci Hyundaia częściej sięgają po napęd zelektryfikowany.
Jak wypadają osiągi i spalanie 1.6 T-GDI?
Porównanie wielu wersji silnikowych bywa mylące, dlatego warto skupić się na konkretnym zestawieniu. Jednym z najczęstszych dylematów jest wybór między benzynową Kią Sportage 1.6 T-GDI z automatem DCT a hybrydowym Hyundaiem Tucsonem 1.6 T-GDI HEV z klasyczną skrzynią 6AT.
Osiągi benzynowej Kii Sportage 1.6 T-GDI
W podstawowej wersji benzynowej Kia Sportage korzysta z silnika 1.6 T-GDI 150 KM, który generuje 250 Nm momentu obrotowego. Moc trafia na przednie koła przez 7‑biegową przekładnię dwusprzęgłową DCT. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 9,4 sekundy, a prędkość maksymalna sięga 193 km/h, co w codziennej jeździe daje spory zapas.
W trasie ważne jest też przyspieszenie przy wyprzedzaniu. Między 80 a 120 km/h benzynowa Sportage potrzebuje około 6,8 sekundy, więc manewry wykonasz bez nerwowego wciskania gazu w podłogę. Wrażenia psuje jedynie niewielka zwłoka przy ruszaniu, typowa dla części skrzyń DCT, chociaż po rozpędzeniu skrzynia pracuje płynnie i zmienia biegi szybko.
Osiągi i zużycie paliwa Hyundaia Tucsona 1.6 T-GDI HEV
W Hyundaiu Tucsonie HEV bazą również jest silnik 1.6 T-GDI, ale w mocniejszej wersji 180 KM i 265 Nm. Współpracuje on z silnikiem elektrycznym o mocy 65 KM, co daje łącznie 239 KM i 380 Nm. Napęd przekazuje klasyczna 6‑biegowa automatyczna skrzynia hydrokinetyczna, w opisywanym wariancie na przednią oś.
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 7,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 196 km/h. Szczególnie dobrze wypada elastyczność: przyspieszenie 80–120 km/h zajmuje około 5 sekund. W praktyce auto reaguje na gaz szybciej, a dzięki klasycznemu automatowi nie pojawia się nieprzyjemny efekt „wycia”, znany z części hybryd z przekładnią eCVT.
Spalanie w mieście i na trasie
Różnice w zużyciu paliwa najlepiej widać, gdy zestawimy dane producentów i raporty kierowców. Dobrym źródłem są raporty z AutoCentrum.pl, gdzie użytkownicy regularnie notują realne spalanie obu modeli.
| Parametr | Kia Sportage 1.6 T-GDI DCT | Hyundai Tucson 1.6 T-GDI HEV |
| Moc układu | 150 KM | 239 KM |
| 0–100 km/h | 9,4 s | 7,8 s |
| Średnie spalanie wg użytkowników | ok. 7,5–8,5 l/100 km | ok. 6,9 l/100 km |
Producent Kii deklaruje zużycie paliwa na poziomie 6,8–7,4 l/100 km. W realu wielu kierowców widzi na komputerze pokładowym około 8,5 l/100 km, choć średnia z 51 raportów AutoCentrum to 7,5 l/100 km. Na autostradzie wynik zbliża się do 9 l/100 km, poza miastem schodzi do okolic 7 l/100 km, a w gęstych korkach potrafi przekroczyć 10 l/100 km. Zbiornik paliwa ma 54 litry, więc zasięg przy spokojnej jeździe jest całkiem przyzwoity.
Dla Tucsona HEV producent podaje 5,5–6 l/100 km. Użytkownicy raportują średnio około 6,9 l/100 km, czyli mniej więcej 0,6 litra mniej niż w benzynowej Sportage. Na autostradzie różnice niemal się zacierają, bo zużycie w obu autach wynosi 8,5–9 l/100 km. Przewaga hybrydy ujawnia się w mieście, gdzie normą są wyniki ze „szóstką” z przodu. Zbiornik paliwa ma 52 litry, więc mimo mniejszej pojemności realny zasięg bywa zbliżony.
W codziennej jeździe wielu kierowców odczuje inną charakterystykę pracy napędu w typowych sytuacjach:
- krótkie przejazdy po mieście z częstym staniem w korku,
- regularne trasy obwodnicą z prędkościami 80–100 km/h,
- długie odcinki autostradowe z ustaloną prędkością,
- jazda „rodzinna” z kompletem pasażerów i bagażem.
W pierwszym scenariuszu Tucson HEV zdecydowanie zmniejsza zużycie paliwa, bo często jedzie na samym silniku elektrycznym. Przy spokojnej jeździe poza miastem różnice są już niewielkie, a na autostradzie oba auta zachowują się bardzo podobnie pod względem zużycia benzyny.
Hybrydowy Hyundai Tucson najlepiej pokazuje swoje zalety w mieście, benzynowa Kia Sportage odwdzięcza się z kolei prostszą konstrukcją i niższą ceną zakupu.
Jak jeździ Kia Sportage, a jak Hyundai Tucson?
Same liczby nie powiedzą, który samochód przyjemniej się prowadzi. Wrażenia z jazdy zależą od wyciszenia kabiny, pracy skrzyni biegów, a nawet od tego, jak auto reaguje na delikatne muśnięcia pedału gazu.
Komfort i wyciszenie
Hybrydowy Hyundai Tucson HEV wygrywa pod względem kultury pracy w mieście. Przy niskich prędkościach często porusza się wyłącznie na silniku elektrycznym, więc w kabinie panuje cisza, a kierowca słyszy głównie szum opon. Przyspieszanie jest płynne, a przełączanie między jednostkami napędowymi odbywa się praktycznie bez szarpnięć.
Benzynowa Kia Sportage 1.6 T-GDI jest bardzo dobrze wyciszona jak na swój segment i zakres cenowy. Przy zwykłych prędkościach miejskich do środka nie przedostaje się zbyt wiele hałasu, a dopiero przy dynamicznym przyspieszaniu słychać wyraźniej pracę silnika. Zawieszenie radzi sobie zarówno z krótkimi nierównościami, jak i dłuższymi progami zwalniającymi, przez co auto dobrze pasuje do rodzinnego stylu jazdy.
Skrzynie biegów i charakter prowadzenia
W Kii za zmianę przełożeń odpowiada przekładnia DCT. Przy spokojnej jeździe zmienia biegi szybko i miękko, lecz przy ruszaniu z miejsca pojawia się lekka zwłoka. Kierowcy, którzy często manewrują w korku pod górkę, mogą to odczuć wyraźniej, choć po kilku dniach większość osób przyzwyczaja się do specyfiki dwusprzęgłówki.
Tucson HEV korzysta z klasycznej automatycznej skrzyni 6AT. Reaguje bardziej przewidywalnie przy ruszaniu, a zmiany biegów są delikatnie „miększe” niż w DCT. Jednocześnie połączenie automatu z silnikiem elektrycznym sprawia, że auto rusza bardzo żwawo i od razu daje poczucie większej mocy niż wynikałoby to z papierowych danych.
W codziennym użytkowaniu Tucson sprawia wrażenie auta bardziej „leniwego” dla kierowcy, Sportage z DCT odwdzięcza się za to poczuciem większego kontaktu z samochodem przy dynamicznej jeździe.
Wygląd, wymiary i bagażnik – co je różni?
Stylistyka to kwestia gustu, ale trudno przejść obok tych dwóch SUV‑ów obojętnie. Hyundai Tucson stawia na futurystyczny przód z reflektorami LED ukrytymi w kształcie „skrzydeł” i mocno przetłoczone nadwozie. Kia Sportage odpowiada reflektorami w kształcie bumerangu i agresywną linią boczną, która mocno odcina się od często spotykanych na ulicach SUV‑ów.
Pod względem wymiarów oba modele są niemal bliźniacze. Sportage jest o około 15 mm dłuższa (4515 mm) i o 5 mm niższa od Tucsona, szerokość i rozstaw osi to w praktyce te same wartości – 1865 mm szerokości i 2680 mm rozstawu osi. Prześwit w obu autach wynosi około 170 mm, więc spokojnie zjeżdżają z asfaltu na szutrowe drogi.
Różnice widać w pojemności bagażnika. W zależności od wersji napędowej Hyundai Tucson oferuje od około 577 do 620 litrów w konfiguracji pięcioosobowej, natomiast Kia Sportage mieści od mniej więcej 562 do 591 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy różnice wciąż są niewielkie, ale minimalnie więcej przestrzeni uzyskamy w Hyundaiu.
Wyposażenie, ceny i opinie kierowców
Przy podobnym poziomie techniki i wymiarów wybór często rozstrzyga się na etapie konfiguratora. Różnice w cenniku, standardowym wyposażeniu oraz opiniach użytkowników potrafią przechylić szalę na jedną stronę.
Cennik i wersje wyposażenia
W bezpośrednim porównaniu benzynowej Kii Sportage 1.6 T-GDI DCT z hybrydowym Hyundaiem Tucsonem 1.6 T-GDI HEV widać wyraźną różnicę w cenie startowej. Sportage 150 KM DCT w wersji M kosztuje około 142 900 zł, natomiast Tucson HEV FWD w wersji Modern zaczyna się od 161 900 zł. Przy podobnym budżecie zamiast bazowego Tucsona HEV możesz wybrać bogatszą Kię Sportage w wersji L za około 157 000 zł.
W wyższych odmianach historia się powtarza. Hybrydowy Tucson N Line 230 KM 2WD wyceniono na 197 900 zł, podczas gdy Kia Sportage GT Line HEV 230 KM kosztuje 187 900 zł. Różnica na poziomie około 10 tysięcy złotych przy zbliżonym poziomie mocy i wyposażenia to argument, który wiele osób bierze pod uwagę już na samym początku rozmowy z dealerem.
Wyposażenie i systemy wsparcia kierowcy
W standardzie oba SUV‑y oferują rozbudowane systemy bezpieczeństwa, ale zestaw elementów różni się w zależności od wersji. Przy porównywalnych odmianach z napędem hybrydowym można znaleźć sporo wyposażenia, które ułatwia codzienną jazdę w mieście i na trasie:
- reflektory LED do jazdy dziennej, mijania i drogowe,
- automatyczne światła drogowe z funkcją doświetlania,
- aktywny tempomat z funkcją utrzymania odstępu,
- kamera cofania oraz czujniki parkowania przednie i tylne.
Kia Sportage GT Line potrafi kusić dodatkowymi elementami, takimi jak adaptacyjne światła mijania i drogowe, zakrzywiony panel z dwoma ekranami 12,3 cala oraz elektrycznie unoszona klapa bagażnika. Hyundai Tucson N Line odpowiada większymi, 19‑calowymi felgami, inną stylizacją zderzaków i sportowo wykończoną kabiną. W obu autach za dopłatą można zamówić system kamer 360°, dach panoramiczny, wentylowane fotele czy nagłośnienie premium.
Przy podobnej cenie Hyundai często oferuje więcej „sportowego” charakteru nadwozia, Kia z kolei stawia na bogate wyposażenie komfortowe i zaawansowane reflektory.
Opinie użytkowników i gwarancja
W serwisie AutoCentrum.pl Hyundai Tucson 1.6 T-GDI HEV otrzymał średnią ocen 4,56, a 72% użytkowników deklaruje, że kupiłoby ten samochód ponownie. W przypadku Kii Sportage 1.6 T-GDI średnia to 4,12, a ponowny zakup rozważa 61% kierowców. Hybrydowe odmiany obu modeli są lepiej oceniane niż benzynowe, zwłaszcza pod kątem wyciszenia i liczby drobnych usterek.
Bardzo mocnym argumentem Kii jest gwarancja na 7 lat lub 150 000 km, obejmująca cały samochód. Hyundai odpowiada 5‑letnią gwarancją bez limitu kilometrów oraz 8‑letnią ochroną na baterię wysokiego napięcia w wersjach hybrydowych. Dla osoby, która planuje długo jeździć jednym autem, dłuższa gwarancja Kii może mieć duże znaczenie, natomiast dla kierowcy pokonującego ogromne przebiegi rocznie bardziej atrakcyjna będzie gwarancja Hyundaia bez ograniczeń kilometrowych.
Ostatecznie wybór między Kia Sportage a Hyundai Tucson sprowadza się do stylu jazdy, preferencji wizualnych oraz tego, czy ważniejsza jest dla Ciebie niższa cena zakupu benzynowego SUV‑a, czy lepsza dynamika i niższe spalanie hybrydy w mieście.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak popularne są Kia Sportage i Hyundai Tucson w Polsce?
W polskich salonach oba modele od lat należą do najczęściej wybieranych samochodów. W 2022 roku Kia Sportage trafiła do ponad 11 tysięcy klientów, a Hyundai Tucson zakończył rok z wynikiem blisko 9,2 tysiąca egzemplarzy. W I kwartale 2026 roku Sportage znalazła 3387 nabywców, a Tucson 3274.
Jakie są różnice w osiągach i spalaniu między Kia Sportage 1.6 T-GDI a Hyundaiem Tucsonem 1.6 T-GDI HEV?
Kia Sportage 1.6 T-GDI (150 KM) przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,4 sekundy, a jej średnie spalanie według użytkowników wynosi około 7,5–8,5 l/100 km. Hyundai Tucson 1.6 T-GDI HEV (239 KM systemowo) osiąga 100 km/h w 7,8 sekundy, a jego średnie spalanie to około 6,9 l/100 km. Przewaga hybrydy ujawnia się zwłaszcza w mieście.
Który samochód oferuje lepszy komfort jazdy w mieście: Kia Sportage czy Hyundai Tucson HEV?
Hybrydowy Hyundai Tucson HEV wygrywa pod względem kultury pracy w mieście. Przy niskich prędkościach często porusza się wyłącznie na silniku elektrycznym, co zapewnia ciszę w kabinie. Benzynowa Kia Sportage 1.6 T-GDI jest bardzo dobrze wyciszona, ale przy dynamicznym przyspieszaniu słychać wyraźniej pracę silnika.
Jakie są różnice w wymiarach i pojemności bagażnika między Kia Sportage a Hyundaiem Tucsonem?
Kia Sportage jest o około 15 mm dłuższa (4515 mm) i o 5 mm niższa od Tucsona. Szerokość (1865 mm) i rozstaw osi (2680 mm) są w praktyce takie same. Pod względem bagażnika, Hyundai Tucson oferuje od około 577 do 620 litrów, natomiast Kia Sportage mieści od mniej więcej 562 do 591 litrów.
Jakie są różnice w cenach i warunkach gwarancji między Kia Sportage a Hyundaiem Tucsonem?
Benzynowa Kia Sportage 1.6 T-GDI DCT (150 KM) w wersji M kosztuje około 142 900 zł, a hybrydowy Hyundai Tucson 1.6 T-GDI HEV w wersji Modern zaczyna się od 161 900 zł. Kia oferuje 7 lat gwarancji lub 150 000 km, natomiast Hyundai 5 lat gwarancji bez limitu kilometrów oraz 8-letnią ochronę na baterię wysokiego napięcia.