carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

wynajem długoterminowy auta
Samochody

Wynajem długoterminowy auta i jego zalety

Jak korzystać z samochodu nie planując jego zakupu? Istnieje co najmniej kilka opcji wartych rozważenia, a jedną z najciekawszych jest dziś wynajem długoterminowy auta. Czym charakteryzuje się ten sposób korzystania z samochodu i co sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością nie tylko wśród firm, ale i klientów indywidualnych?

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem samochodu nadal jest postrzegany jako stosunkowo nowa forma finansowania pojazdu. W większości polskich miast można już dziś korzystać z zalet wynajmu na minuty, osoby zainteresowane dłuższym korzystaniem z tego samego pojazdu mogą zaś zainteresować się wynajmem długoterminowym. Tu czas obowiązywania umowy jest zwykle ustalany indywidualnie, podczas jego negocjowania kluczowe znaczenie mają przy tym indywidualne potrzeby klienta. Najpopularniejszy jest wynajem pojazdu na rok, choć nie brakuje osób i podmiotów zainteresowanych podpisaniem nawet czteroletniej umowy.
O wynajmie długoterminowym mówi się przede wszystkim jako o alternatywie dla zakupu auta, właściciele wielu firm podkreślają jednak, że może być to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż leasing. W przeciwieństwie do tego ostatniego zakłada nie tylko znacznie niższe miesięczne raty, jak i atrakcyjniejszą opłatę początkową. Nie może być jednak inaczej, skoro opłaty związane z najmem dotyczą użytkowania auta, a nie jego nabycia. Już po zakończeniu umowy auto ponownie trafia do firmy odpowiedzialnej za jego wynajme, podczas gdy osoba do tej pory korzystająca z takiego rozwiązania może zdecydować się na przedłużenie usługi, tym razem w odniesieniu do nowszego modelu.

Nie tylko elastyczność – zalety wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy auta to rozwiązanie znane ze swoich licznych zalet. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o jego elastyczności, bo miesięczne koszty wynajmu są stałe. W każdej chwili można je sprawdzić analizując treść umowy, trudno więc mówić o tym, że stanowią one zaskoczenie dla osoby odpowiedzialnej za spójność firmowego budżetu. Roczny wynajem ułatwia też wybranie takiego auta, które będzie najlepiej odpowiadać aktualnym potrzebom firmy. Wiele podmiotów decydujących się na leasing musi przez długie miesiące użytkować niewielkie auto, choć w pewnym momencie we flocie przedsiębiorstwa bardziej przydałby się SUV. Wynajem długoterminowy auta eliminuje ten problem.
Za wynajmem długoterminowym przemawia też komfort związany z samym użytkowaniem auta. Gdy samochód jest własnością firmy, nieustannie należy zastanawiać się nad jego amortyzacją, wymianą opon, przeglądami serwisowymi oraz składkami płaconymi na ubezpieczenie pojazdu. Oczywiście, samochód wynajmowany także jest pojazdem ubezpieczonym i regularnie serwisowanym, osoba podpisująca umowę nie musi jednak przejmować się tymi kwestiami wiedząc, że znajdują się one w centrum zainteresowania podmiotu odpowiedzialnego za organizację wynajmu. Formalności są ograniczone do minimum, co jest sporym ułatwieniem dla tego działu lub osoby, która odpowiada za obsługę firmowej floty aut.