carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Każdy kto ma własny samochód, będzie musiał w końcu zapoznać się z tematem opon zimowych. Opony zimowe zmieniamy po to, by w sezonie zimowym bezpiecznie poruszać się po drogach. O ile nasze opony zimowe są w dobrym stanie i nie musimy kupować nowych to temat możemy odłożyć w czasie. Natomiast, jeśli nasze opony się zużyły należy przyswoić sobie temat opon samochodowych – opony zimowe jakiej firmy będą najlepsze? Na co należy zwracać uwagę przy zakupie opon? To tylko podstawowe pytanie w momencie zakupu opon, dlatego należy poznać parę informacji na temat opon zimowych – nie chcemy przecież kupić pierwszych, lepszych opon i tym samym wpłynąć negatywnie na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Czym różni się opona zimowa od letniej?

Każdy z nas zmienia opony odpowiednio na sezon letni i zimowy. Ale czy tak naprawdę wiemy czym różni się opona letnia od zimowej?

Konstrukcja bieżnika opon zimowych jest specjalnie dostosowana do warunków klimatycznych, gdzie temperatura powietrza jest niższa niż 5 stopni Celsjusza, a na drogach pojawia się lód i śnieg. Wobec czego, dzięki specjalnej konstrukcji bieżnika w niedogodnych warunkach klimatycznych opony lepiej zachowują się na drodze. Poprzez dużą wąskich nacięć i tzw. lameli opona wbija się w śnieg i lód, dzięki czemu nie wpada tak szybko w poślizg. Dodanie do materiału opon większej ilości krzemionki powoduje, że opona przy niskich temperaturach nie twardnieje czy w dalszym ciągu jest elastyczna.

Jak dobrze wybrać opony zimowe?

Przy wybieraniu opon zimowych u danej firmy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakie opony mają najkrótszą drogę hamowania. Do tego będą zatem pomocne oznaczenia i etykiety na oponach. Najkrótszą drogę hamowania będą miały opony klasy A. Będą to zatem opony o cenie wyższej niż opony klasy F, u których droga hamowania jest aż o 18 metrów dłuższa niż u opon klasy A. Trzeba przyznać, że różnica jest ogromna. Dlatego biorąc pod uwagę głównie ten czynnik ogromnym powodzeniem cieszą się opony takie jak: Pirelli Cinturato Winter, Kormoran Snowpro B2, czy Nokian WR D4.

Przy wyborze opon zimowych głównym i najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę kupując opony zimowe jest właśnie droga hamowania. Pozostałe czynniki takie jak: hałas opon czy indeks prędkości są również ważne, ale tutaj bardziej wpływają one na komfort jazdy – szczególnie czynnik dotyczący poziomu hałasu.

Bez wątpienia, kupując opony zimowe musimy wziąć pod uwagę to czy jeździmy często, daleko i szybko. Wówczas im lepsze kupimy opony, tym jazda samochodem będzie bezpieczniejsza dla nas.