carlift.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak powinien wyglądać dobór wycieraczek samochodowych?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że wycieraczki samochodowe tylko z pozoru wyglądają praktycznie tak samo. Warto jednak wiedzieć, że różnice w kwestii oczyszczania przedniej szyby są znaczące. Jak powinien wyglądać dobór wycieraczek?

Dobór odpowiedniej długości

Należy wiedzieć, że wybór omawianych wycieraczek samochodowych powinno się zacząć od ustalenia ich długości. Warto mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków na przedniej szybie są dwa pióra różnego rozmiaru.

Kierowcy, którzy mają całkowitą pewność, że wycieraczki w ich pojazdach są oryginalne lub mają właściwy rozmiar, powinni je zmierzyć. W przeciwnym przypadku konieczne jest skorzystanie z katalogu danego producenta wycieraczek. Wystarczy bowiem wpisać markę oraz model, następnie zostanie uzyskanych kilka propozycji omawianych produktów

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Wycieraczki szkieletowe bardzo często są także nazywane przegubowymi. Dostępne są bowiem w pojazdach, które zostały wyprodukowane kilkanaście lat temu. Godny uwagi jest również fakt, że są zbudowane z metalowego szkieletu, który jest oparty na kilku ramionach z ruchomymi połączeniami. Konstrukcja powoduje, że gumowe pióro będzie przybiegało kształt szyby, a także jest do niej dociskane. Należy jednak mieć świadomość, że wspomniany docisk nie jest perfekcyjnie równomierny. Ponadto budowa tego rodzaju wycieraczek sprawia, że nie są one zbyt opływowe. Warto wiedzieć, że wycieraczki szkieletowe są najtańszą opcją dostępną na rynku. Kierowca może również podjąć decyzję o wymianie samych gumowych piór, których cena wynosi zaledwie kilka złotych.

Z kolei wycieraczki płaskie bardzo często nazywane są bezszkieletowymi. Należy zdawać sobie sprawę, że ramię takiej wycieraczki jest odpowiednio zintegrowane z gumowym piórem. Warto również wiedzieć, że rdzeń tego rodzaju wycieraczek stanowi metalowy element, który bardzo przypomina pojedynczy resor piórowy. Budowa produktu sprawia, że wspomniane pióro jest równomiernie dociskane praktycznie na całej długości szyby. Może w ten sposób idealnie zbierać wodę. Z kolei aerodynamiczny profil, a także stosunkowo mała powierzchnia wycieraczek powodują, że nawet przy większych prędkościach będą one pracowały niezwykle cicho.

Można również wyróżnić wycieraczki hybrydowe. W najprostszym możliwym ujęciu jest to połączenie budowy płaskiej i szkieletowej. Godny uwagi jest fakt, że główna konstrukcja będzie wykonana w oparciu o szkielet, który z kolei jest obudowany plastikiem. Kształt wycieraczek jest opływowy. W ten sposób można liczyć na świetny docisk do szyby.